Prints Judge: Peter Epsley

Projected Image Judge: Colin Westgate FRPS, MFIAP, APAGB

 

 

SUPREME AWARDS

 

The Oscar

Best Monochrome print of the Year

Donated by Hubert Thompson ARPS, APAGB

 

All Saints From The Compleat Angler Gardens by Richard Swinscoe

><

 

 

The Patience Trophy

Best Colour Print of the Year

Donated by Joe Patience Esq

 

Double Fatsia Seed Head by Janet Harper

><

 

 

The Linda Trophy

Best Projected Image of the Year

Donated by Linda Hurst, APAGB

 

I Have You Now by Paul Simpson

><

 

 

The Jim Rogers Trophy

Scoop Picture of the Year

Donated by Mrs Rogers

 

Banks of Le Jaunay by Richard Swinscoe

><

 

 

The Maurice Tarbuck Trophy

Best Portrait in the Competition

Donated by Mrs Tarbuck

 

I Trust You To Keep Me Safe, Dad by Janet Harper

><

 

 

The Chequers Trophy

Beginner of the Year

Donated by Major Claude Hill

 

Simon Deacon

 

You can view most of Simon’s work in his Album.

Follow this link.....

><

 

 

 

==================================================

 

PRINTS

Judge: Peter Epsley

 

 

Section 1

(no previous award)

Monochrome Print

The Tally Ho Cup

 

1st  Kevin Harwood - Towards Hadleigh Castle

><

 

 

Section 2

(no previous award)

Colour Print

Landscape / Seascape / Architecture

The Sunningdale Trophy

 

1st  Kevin Harwood - Leigh Creek Sunrise

><

 

 

Section 3

(no previous award)

Colour Print

Any subject not covered by Section 2

The Percy French Trophy

 

No entries

><

 

 

Section 4

Monochrome Print

Portrait or Figure

The Shire Cup

 

1st  Tony Estcourt - Ruby on the Violin

2nd  Richard Swinscoe - La Belle Epoque

><

 

 

Section 5

Monochrome Print

Landscape or Seascape

The Richard Dartnall Trophy

 

1st  Richard Swinscoe - Tree, Dungeness

2nd  Richard Swinscoe - On The Rocks

3rd  Linda Paul - Brent Grres Feeding on the Incoming Tide

H/C  Paul Overall - Hartland

H/C  Paul Overall - Bikes and Boats

><

 

 

Section 6

Monochrome Print

Architecture or Architectural Feature

The Regency Cup

 

1st  Richard Swinscoe - All Saints From the Compleat Angler Gardens

2nd  Linda Paul - Shelter, Westcliff-on-Sea

3rd  Linda Paul - Watermill Steps, Mangerton

><

 

 

Section 7

Monochrome Print

Any Subject not in sections 4, 5 or 6

The Rochford Cup

 

1st   Richard Swinscoe - 46 Takes a Wide Line

2nd  Linda Paul - The Park in Winter

3rd  Keith Fenton - Sax & Snax

H/C  Keith Fenton - Chess on the Pier

H/C  Tony Estcourt - London Street View

><

 

 

Section 8

Colour Print

Portrait or Figure

The Colour Portrait Trophy

 

1st  Janet Harper - I Trust You To Keep Me Safe, Dad

2nd  Richard Swinscoe - Enjoying The Trip

3rd  Keith Fenton - Hazel

><

 

 

Section 9

Colour Print

Landscape or Seascape

The Edith Leigh Trophy

 

1st  Richard Swinscoe - Banks of Le Jaunay

2nd  Richard Swinscoe - Summer Storm Abating

3rd  Keith Fenton - Riding on the Beach

H/C  Paul Overall - Autumn Colours, Sheffield Park

><

 

 

Section 10

Colour Print

Natural History

The Alan Waters Trophy

 

1st  Janet Harper - Double Fatsia Seed Head

2nd  Linda Paul - Many Colours of Sycamore Winged Seeds

3rd  Paul Overall - Red Crested Turaco

H/C  Janet Harper - Heron

><

 

 

Section 11

Colour Print

Sport

The Print Sport Trophy

 

1st  Richard Swinscoe - High Five

><

 

 

Section 12

Colour Print

Any Subject not in sections 8,9 ,10 or 11

The Ely Bowl

 

1st  Keith Fenton - Helter Skelter

2nd  Keith Fenton - Candelabras

3rd  Richard Swinscoe - Bicycles and Cottages, Piriac-sur-Mer

H/C   Janet Harper - Rush Hour At Liverpool Street Station

H/C  Paul Overall - St Stephen’s Cathedral, Passau

><

 

 

Section 13

PANEL

The Jodie Hughes Award

 

1st  Janet Harper - Red Reflections in the Kenwood

2nd Paul Overall - Danube Lock Near Budapest

3rd  Keith Fenton - Columbus Day Fiesta

H/C  Janet Harper - Graffiti

H/C  Richard Swinscoe - The Derelict Pump House

 

 

====================================================

CONGRATULATIONS ALL

====================================================

 

 

PROJECTED IMAGES

Judge: Colin Westgate FRPS, MFIAP, APAGB

 

 

Section 1

(no previous award)

Projected Portrait or Figure

The Grayston Trophy

 

1st  Paul Simpson - Rebecca

2nd Daniella Gibbins - Boy Turns To Man

3rd  Paul Simpson - I Love Shopping

H/C  Paul Murgatroyd - Happy Hazel

><

 

 

Section 2

(no previous award)

Projected Landscape or Seascape

The Club Trophy

 

1st  Paul Simpson - Nice Bit Of Rope That

2nd  Paul Murgatroyd - Race You to the Pier!

3rd  Paul Simpson - Killer Seagulls

><

 

 

Section 3

Projected Portrait or Figure

The Bill Paul Trophy

 

1st  Janet Harper - I’m Getting Cold Dad

2nd  Janet Harper - The Eyes Have It, Township Children

3rd  Daniela Gibbins - Cosmic Girl

H/C  Richard Swinscoe - My Kid Brother

><

 

 

Section 4

Projected Landscape or Seascape

The Cynthia Trophy

 

1st  Richard Swinscoe - Misty Dawn

2nd  Linda Paul - Dawn on 22nd January 2017

3rd  Linda Paul - Paglesham Marshes

H/C   Anne Hinton van’t Hof - Winter Sunset

H/C  Keith Fenton - Sunrise at East Beach

H/C  Richard Swinscoe - From Riverside Country Park, Kent

H/C  Richard Swinscoe - La Chaume

><

 

 

Section 5

Projected Architecture or Architectural Feature

The Jack Wolf Trophy

 

1st  Paul Murgatroyd

2nd  David lodge - Taj Mahal

3rd  Richard Swinscoe - St Andrews, Ashingdon

H/C  Denis Slade - Sony Berlin

H/C  Paul Murgatroyd - Pier Reflections

><

 

 

Section 6

Projected Natural History

The Alf Sclater Trophy

 

1st  Keith Fenton - Hover Fly Euopedes Corollae

2nd  Richard Swinscoe - Feeding on the Wing

3rd  Richard Swinscoe - Turnstone on Cockleshells

H/C  Janet Harper - Swallowtail

H/C Janet Harper - Water Dragon in the Princess of Wales Conservatory, Kew

H/C  Richard Swinscoe - Robin  

><

 

 

Section 7

Sport

Projected Sport Trophy

 

1st  Paul Simpson - I Have You Now

2nd  Richard Swinscoe - Close Pursuit

3rd  Richard Swinscoe - Giovani on Top Form

H/C  Anne Hinton van’t Hof - Lee Valley Canoeists

H/C  Richard Swinscoe - Spindrift Surfer

><

 

 

Section 8

Projected any Subjects not in sections 3, 4, 5, 6 or 7

The George Summers Trophy

 

1st  Paul Simpson - Walk the Line

2nd  Paul Simpson - Temminick’s Cat

3rd  Keith Fenton - Ducks

H/C  David Lodge - Waiting for the Festival of Colour

H/C  Paul Murgatroyd - Textured Reflections

H/C  Peter Mills - Hanging On

H/C  Peter Mills - Txt Msgs

><

 

 

Section 9

Projected Panel

 

1st  Janet Harper - Oriental Lily

2nd  Janet Harper - Jessica

3rd  Daniela Gibbins - A Model Pose

H/C  Linda Paul - Fabric of the Forces

H/C  Richard Swinscoe - Eiffel Tower Replica

 

 

====================================================

CONGRATULATIONS ALL

====================================================

 

Annual Competition 16/17