Prints Judge: Mike Fuller

Projected Image Judge: Paul Radden LRPS, DPAGB, EFIAP, PSA2

 

 

SUPREME AWARDS

 

The Oscar

Best Monochrome print of the Year

Donated by Hubert Thompson ARPS, APAGB

 

Baker Street by David Weller

><

 

 

The Patience Trophy

Best Colour Print of the Year

Donated by Joe Patience Esq

 

Chalkwell Sunset by Andrew Kenyon

><

 

 

The Linda Trophy

Best Projected Image of the Year

Donated by Linda Hurst, APAGB

 

Feeling Small by Keith simpson

><

 

 

The Maurice Tarbuck Trophy

Best Portrait in the Competition

Donated by Mrs Tarbuck

 

Emotional Scars by Paul Warburton

><

 

 

The Chequers Trophy

Beginner of the Year

Donated by Major Claude Hill

 

Mark Stennett

 

You can view most of Mark’s work in his Album.

Follow this link.....

><

 

 

 

==================================================

 

PRINTS

Judge: Mike Fuller

 

Section 1

(no previous award)

Monochrome Print

The Tally Ho Cup

 

1st   David Weller - Looking Back

2nd  Mark Stennett - Five Points West

3rd   Mark Stennet - All That Jaz

H/C  David Weller - Scarlet

H/C   Mark Stennet - The Eye

><

 

 

Section 2

(no previous award)

Colour Print

Landscape / Seascape / Architecture

The Sunningdale Trophy

 

1st  Mark Stennett - South Bank Vista

2nd  Mark Stennett - Pultney Weir

3rd   David Weller - Prospect Cottage

H/C  Gareth Evans - Gondolas

H/C   David Weller - Suffolk Church

><

 

 

Section 3

(no previous award)

Colour Print

Any subject not covered by Section 2

The Percy French Trophy

 

1st  Mark Stennett - Cheetah

2nd  David Weller - The Eyes have it

3rd   Karen Glanville - Empire State of Signs

H/C   Jill Gordon - On Your Bike

H/C   Mark Stennett - High Roller

><

 

 

Section 4

Monochrome Print

Portrait or Figure

The Shire Cup

 

1st  Paul Warburton - Emotional Scars

2nd  Paul Warburton - Anita

3rd   Paul Burton - Misadventure

H/C   Keith Fenton - Steve

H/C   David Weller - Steve

><

 

 

Section 5

Monochrome Print

Landscape or Seascape

The Richard Dartnall Trophy

 

1st  David Weller - On the Rocks

2nd  Andrew Kenyon - Pier Beyond

3rd  David Weller - Halcyon Days

H/C  Paul Overall - Brent Geece Landing for Breakfast

H/C   Phil Stepney - The Tree  

><

 

 

Section 6

Monochrome Print

Architecture or Architectural Feature

The Regency Cup

 

1st  David Weller - Baker Street

2nd  Steve Rowe - Valencia

3rd  Andrew Kenyon - Outpost

H/C  David Weller - It’s Time

H/C   Paul Overall - Drive Shaft Room, Great Bircham Windmill

><

 

 

Section 7

Monochrome Print

Any Subject not in sections 4, 5 or 6

The Rochford Cup

 

1st   Richard Swinscoe - Fork Handles

2nd  David Weller - Frosted Flowers

3rd  Richard Swinscoe - Stepping Up

H/C David Weller - Thistle

H/C Paul Overall - Winter Thistles

H/C Andrew Kenyon - Lone Rider

H/C Paul Warburton - Tommy  

><

 

 

Section 8

Colour Print

Portrait or Figure

The Colour Portrait Trophy

 

1st  David Lodge - Indian Sweepers

H/C   Ron Willis - Steam Train Snooze

><

 

 

Section 9

Colour Print

Landscape or Seascape

The Edith Leigh Trophy

 

1st  Andrew Kenyon - Chalkwell Sunset

2nd  Richard Swinscoe - Beast From The East

3rd  Richard Swinscoe - The Shining Path

H/C  David Weller - Shipwreck

H/C   Andrew Kenyon - A Long Walk

H/C   Phil Stepney - Portland Head Light

><

 

 

Section 10

Colour Print

Natural History

The Alan Waters Trophy

 

1st  Paul Overall - The Pollenator

2nd  Paul Warburton - Regal Stare

3rd  Phil Stepney - Caught You

H/C  Keith Fenton - Calla Lilly

H/C   David Weller - Otters

H/C   Janet Harper - Peruvian Lily

><

 

 

Section 11

Colour Print

Sport

The Print Sport Trophy

 

1st  Richard Swinscoe - High Scoring Move

H/C  Andrew Kenyon - Different Strokes

><

 

 

Section 12

Colour Print

Any Subject not in sections 8,9 ,10 or 11

The Ely Bowl

 

1st  Keith Fenton - Magician and the Bard

2nd  Richard Swinscoe - Duck

3rd  David Lodge - Called for Prayer

H/C David Weller - Cheeky

H/C   Andrew Kenyon - Many Moons

H/C   I.S.S. Fly-by

><

 

 

Section 13

PANEL

The Jodie Hughes Award

 

1st  Janet Harper - Mountain Bike Race

H/C   Linda Paul - Look at Her - Posing for the Camera Again

H/C   Janet Harper - Columbian Orchids

><

 

====================================================

CONGRATULATIONS ALL

====================================================

 

 

PROJECTED IMAGES

Judge: Paul Radden LRPS, DPAGB, EFIAP, PSA2

 

Section 1

(no previous award)

Projected Portrait or Figure

The Grayston Trophy

 

1st  Keith Simpson - Feeling Small

2nd   Keith Simpson - On the Up

3rd   Tracey Lane - Richard

H/C   David Weller - Halloween Fashion

H/C   Keith Simpson - Naughty But Nice

><

 

 

Section 2

(no previous award)

Projected Landscape or Seascape

The Club Trophy

 

1st  David Weller - The London Eye

2nd  Keith Simpson - Next Stop... Rotterdam!

3rd  Mark Stennett - Royal Clipper at Anchor

H/C  Jill Gordon - Grand Canal

H/C   Mark Stennett Namib Naukluft Park

H/C   David Weller - London in the Rain

><

 

 

Section 3

Projected Portrait or Figure

The Bill Paul Trophy

 

1st  Paul Murgatroyd - A Quick Stroll in St James

2nd  Richard Swinscoe - Zarpo and his Other hat

3rd  Paul Warburton - The Captive

H/C   Chris Lawrence - Kathy

H/C   Peter Mills - Rochester Morris Dancer

H/C   Paul Warburton - Mahogany Martin

><

 

 

Section 4

Projected Landscape or Seascape

The Cynthia Trophy

 

1st  David Weller - Chappel Flood

2nd  Chris Lawrence - Walking Down To St Emilion

3rd  Paul Murgatroyd - A Scenic View of the River Cam

H/C   Linda Paul - Enchanted Forrest

H/C   Chris Lawrence - Covent Garden

><

 

 

Section 5

Projected Architecture or Architectural Feature

The Jack Wolf Trophy

 

1st   Chris Lawrence - St Andrew Undershaft

2nd  David Weller - The Library

3rd  Mark Stennett - Droichead Samuel Beckett

H/C  David Weller - Same Platform Different Directions

H/C   Paul Murgatroyd - Flying Over Jubilee Bridge

H/C   David Weller - Fresh Air

><

 

 

Section 6

Projected Natural History

The Alf Sclater Trophy

 

1st  Richard Swinscoe - Godwit

2nd  Chris Lawrence - Starling

3rd  Mark Stennett - On the Lookout

H/C  Janet Harper - Bearded Tit

H/C   Phil Stepney - Hermit Crab

H/C   Andrew Kenyon - Shorties Dinner

><

 

 

Section 7

Sport

Projected Sport Trophy

 

1st  Richard Swinscoe - Cutback

2nd  Andrew Kenyon - Cover Drive

3rd  Andrew Kenyon - Muddy Cyclist

H/C   Richard Swinscoe - 355 onto 316

H/C   Steve Rowe - Mind the Photographer

><

 

 

Section 8

Projected any Subjects not in sections 3, 4, 5, 6 or 7

The George Summers Trophy

 

1st  Keith Simpson - Putting the Boot In

2nd  Denis Slade - Lest We Forget

3rd  Andrew Kenyon - Evening Arrival

H/C Janet Harper - A Balancing Act

H/C   Chris Lawrence - Phone Break

H/C   Andrew Kenyon - Stop Look Listen

><

 

 

Section 9

Projected Panel

 

1st  Daniela Gibbins - Who’s There?

2nd  David Weller - Brick Lane Windows

3rd  Mark Stennett - Vive la France

><

====================================================

CONGRATULATIONS ALL

====================================================

 

Annual Competition 18/19